Puchar Ziemi Sądeckiej w kl.OPT

Wrzesień 27, 2018

W dniach 21-23 września na Jeziorze Rożnowskim odbyły się Ogólnopolskie Regaty o Puchar Ziemi Sądeckiej (o współczynniku 1.6 dla OPP B). Do regat zgłosiło się 109 jachtów w grupie B i 6 w grupie A.  Dla OPP B odbyły się serie eliminacyjna i finałowa w dwóch grupach. TKŻ Toruń w regatach reprezentował Jakub Gil, który walczył w nich o punkty potrzebne do awansu do grupy A w 2019 roku.

Słońce i gładka tafla jeziora w piątkowy poranek nie wróżyły najlepiej, jednak flaga AP została zdjęta w południe.  W zmiennych warunkach rozegrano 3 wyścigi w każdej klasie. Wiatr wiał od 2 do 10 m/s, jednak większość zawodników poradziła sobie z tymi trudnościami. Po zejściu z wody na brzegu czekały drożdżówki i gorące kakao – z takiego poczęstunku dzieci mogły skorzystać każdego popołudnia.

Drugiego dnia regat rano obudził nas deszcz i brak wiatru. Start do pierwszego wyścigu dnia został odroczony do 13.00. Po krótkim dodatkowym oczekiwaniu przestało wreszcie padać i w słabym wietrze 2-3 m/s można było rozpocząć zawody. Rozegrano dwa wyścigi dla grupy B1 oraz jeden dla grupy B2, która nie ustrzegła się falstartów na czarnej fladze. Grupa A zakończyła dzień z planowanym kompletem 3 wyścigów.

W niedzielę rano zawodnicy OPP B na podstawie poprzednich 4 wyścigów zostali podzieleni na flotę złotą oraz srebrną. Wszyscy pojawili się punktualnie na akwenie, jednak postępująca zmiana kierunku wiatru wymusiła krótkie opóźnienie – warto jednak było czekać, bo ustabilizował się najlepszy z możliwych kierunków i w doskonałych warunkach rozegrano po dwa wyścigi dla obu flot – na tyle wystarczyło czasu i rywalizacja została zakończona. Jakub żeglował dość przyzwoicie kończąc poszczególne biegi w czołówce co pozwoliło mu awansować do “złotej” grupy finałowej. Całe regaty zakończył na przyzwoitym 17 m-cu.

Na jeziorze Rożnowskim ścigali się zawodnicy z 25 klubów z Polski oraz 3 ze Słowacji. Kompletne wyniki dostępne są na stronie upwind24.pl.

Powrót