MP klas olimpijskich

Listopad 10, 2018

Paweł Nowicki brązowym medalista MP Juniorów 49er

W dniach 27-30 września na wodach Zatoki Gdańskiej rozegrane zostały mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich. TKŻ Toruń w regatach reprezentowało 2 zawodników: Paweł Nowicki – 49er i Piotr Masztalerz Laser Std.

Już w sobotę końcowe zwycięstwo zapewnili sobie przedstawiciele klas RS:X kobiet i mężczyzn, 49er, 49erFX oraz Nacra 17. W niedzielę poznaliśmy pozostałych medalistów i w porównaniu do dnia poprzedniego, wiatr pozwolił na sprawne przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych wyścigów. Regaty miały formułę otwartą więc mogli w nich startować zawodnicy spoza Polski.

Przed niedzielnym wyścigiem zwycięstwo zapewnione mieli już także żeglujący w klasie 49er Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Po rozegraniu ostatniego wyścigu brązowy medal w kategorii junior wywalczyła załoga Paweł Nowicki TKŻ Toruń / Piotr Leymanczyk OKŻ Olsztyn.

Zdecydowanie najciekawiej zapowiadała się niedzielna rywalizacja w Laserze Standardzie. Na prowadzeniu znajdował się Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arki Gdynia), ale drugi w klasyfikacji Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) tracił do niego zaledwie punkt. Co ciekawe trzykrotny uczestnik letnich igrzysk olimpijskich rok temu zakończył karierę i wystartował tutaj bez przygotowania. Jednak ciężko było przewidzieć scenariusz niedzielnego wyścigu. Aż ośmiu zawodników zostało złapanych na falstarcie i skorzystał na tym Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który minął linię mety drugi i po raz pierwszy w karierze został mistrzem Polski seniorów. Na podium stanęli także Ciszkiewicz i Ziemiński.
– Wyścig medalowy w klasie Laser Standard przejdzie chyba do historii, ponieważ aż ośmiu zawodników zostało wycofanych z powodu falstartu. Nie przypominam sobie, żeby taka sytuacja miała kiedyś miejsce. W każdym razie była to bardzo dobra decyzja komisji sędziowskiej. Zawodnicy popełnili błędy i w efekcie klasyfikacja końcowa uległa zmianie. Nasz zawodnik Piotr Masztalerz w regatach zajął 23 miejsce w klasyfikacji generalnej a  16 m-ce w klasyfikacji junior. Wielkie gratulacje dla zwycięzców i wszystkich medalistów.

Udział w regatach dofinansowany był ze środków UM Toruń.